Elfogyott
A lecitin szinte minden életfunkciónkban részt vesz, nélkülözhetetlen alkotóeleme a sejteknek, különösen a sejthártyának és az idegszövetnek.
A lecitin az egyik összetevője azon fehérjéknek, melyek a vérben a zsírok szállítását végzik.
A lecitin fő alkotóelemei telítetlen zsírsavak, foszfátok, valamint a kolin és az inozitol.
Mindkét utóbbi anyag létfontosságú funkciókat lát el a szervezetben, legfontosabb szerepük az idegi ingerületek átvitelében van, de többnyire zsírégető és zsírbontó anyagként tekintenek rájuk, mivel megakadályozzák a májban a nagy mennyiségű zsír lerakódását.
A kolin kulcsszerepet tölt be a biológiai membránok (sejtfal, agyburok falai) szerkezetében. Gyakran kapcsolódik vitaminokhoz, valamint oldatban tartja a koleszterint, ezáltal gátolja annak lerakódását a májban és az erek falában. Jelentős a szerepe az egészséges keringés fenntartásában is.
Az inozitol a növényi eredetű élelmiszerekben fordul elő. Az emberi agyban nagy mennyiségű inozitol tárolódik.
A máj egyik feladata a zsírok lebontása, hogy a szervezet energiaforrásként fel tudja azokat használni.
Hogyha nem megfelelő a zsírbontás, akkor a zsírok felhalmozódnak, avassá válnak, szabad gyököket termelnek, melyek aztán megrongálják a májsejteket.
A májsejtekben található lecitin segít a májnak feladata ellátásában, különösképp a zsírok anyagcseréjét támogatja, illetve a zsírok szállítását és energiaként történő felhasználását.
A lecitin segít megőrizni a zsírok folyékony állagát, emiatt a zsírok nem tapadnak hozzá az érfalakhoz és az artériákhoz, tehát biztosítja a vér megfelelő áramlását, valamint nagyban hozzájárul a megfelelő szív–és érrendszer működéshez, erősíti a szívizomzatot, csökkenti a koleszterinszintet.
A máj megfelelő működése létfontosságú a zsír-, szénhidrát-és fehérje-anyagcserében, valamint a szervezetbe jutott méreganyagok, vegyszerek, gyógyszerek méregtelenítésében.